Committees

Federation Council Committee on Agriculture and Food Policy and Environmental Management

Matters falling within the jurisdiction of the Committee shall include:

  • state agrarian and food policy;
  • agro-industrial production, the food and processing industries, agrarian markets, and food safety;
  • technical regulation, quality, and certification of agricultural and food products, veterinary and phytosanitary control (supervision), regulation of production of viticulture and winemaking products;

  • the social development of rural areas;

  • state policy in matters concerning natural resources and environmental protection;
  • the possession, use, and management of land and other natural resources of the Russian Federation, including the continental shelf and the exclusive economic zone of the Russian Federation;
  • the study, conservation, reproduction, and sustainable use of natural resources and issues concerning comprehensive nature management;
  • delimitation of the jurisdiction and powers of the Russian Federation and the constituent entities of the Russian Federation on environmental management, environmental protection, and ecology;
  • land legislation, land development, land use, the management of land resources, land protection, soil fertility, land assessment, and land monitoring;
  • forestry, forest development, management in the use and protection of forest resources, and forest inventory;
  • water services and the management of water resources and water bodies;
  • state policy in matters concerning subsoil protection, the supervision of the sustainable use and protection of subsurface resources, and monitoring of the condition of subsurface resources as part of state environmental monitoring;
  • environmental protection, including environmental education and eco-volunteering, ensuring environmental safety, including in the use of mineral resources;

  • specially protected natural territories;
  • the fisheries industry;
  • flora and fauna resources;
  • hunting and the hunting industry;
  • state management in matters concerning the handling of production and consumption waste, including nuclear waste;
  • state policy in matters concerning the study, development, and use of the natural resources of the World Ocean, the Arctic, and Antarctica in the interests of the Russian Federation;
  • meteorology, geodesy, and cartography.

Chair

Alexander Dvoinykh Alexander Dvoinykh
Representative of the legislative (representative) authority of the Moscow Region

First Deputy Chairs

Alexei Mayorov Alexei Mayorov
Representative of the legislative (representative) authority of the Republic of Kalmykia
Sergei Mitin Sergei Mitin
Representative of the executive authority of the Novgorod Region

Deputy Chairs

Yegor Borisov Yegor Borisov
Representative of the executive authority of the Republic of Sakha (Yakutia)
Yelena Zlenko Yelena Zlenko
Representative of the executive authority of the Yamal-Nenets Autonomous Area
Vladimir Lebedev Vladimir Lebedev
Representative of the executive authority of the Nizhny Novgorod Region
Belan Khamchiev Belan Khamchiev
Representative of the legislative (representative) authority of the Republic of Ingushetia

Members

Tatyana Gigel Tatyana Gigel
Representative of the legislative (representative) authority of the Republic of Altai
Gennady Emelyanov Gennady Emelyanov
Representative of the legislative (representative) authority of the Republic of Tatarstan
Olga Epifanova Olga Epifanova
Representative of the executive authority of the Komi Republic
Igor Zubarev Igor Zubarev
Representative of the legislative (representative) authority of the Republic of Karelia
Andrey Kislov Andrey Kislov
Representative of the legislative (representative) authority of the Samara Region
Aleksey Kondratenko Aleksey Kondratenko
Representative of the executive authority of the Krasnodar Territory
Alexander Narolin Alexander Narolin
Representative of the executive authority of the Republic of Adygea
Boris Nevzorov Boris Nevzorov
Representative of the executive authority of the Kamchatka Territory
Viktor Novozhilov Viktor Novozhilov
Representative of the legislative (representative) authority of the Arkhangelsk Region
Gennady Ordenov Gennady Ordenov
Representative of the legislative (representative) authority of the Astrakhan Region
Lyudmila Talabayeva Lyudmila Talabayeva
Representative of the legislative (representative) authority of the Primorye Territory
Gennady Yagubov Gennady Yagubov
Representative of the legislative (representative) authority of the Stavropol Territory